EN HIZLI ÇAY KESME MAKİNASI Yelkenli gemiler neden böyle adlandırılıyor?

thumbnail

EN HIZLI ÇAY KESME MAKİNASI

Bu yazı tr.carolchanning.net adresinden alınmıştır.

Ondokuzuncu yüzyılda, değerli teslimİngiltere, büyük yelkenli teknelerin yardımıyla gerçekleştirildi. Mevsimlik ürünler eve taşınırken, gemi ekipleri hızıyla birbirleriyle yarıştı. Tarihte, bu tür yarışmalar kesme makinelerinde çay yarışları olarak girmiştir. Ekipler ilk olarak varış yerlerine ulaşmaya çalıştı. Çoğu için, “çay kesme makinesi” ifadesi hızlı bir gemi ile ilişkilidir.

Yelkenli gemiler neden böyle adlandırılıyor?

Ondokuzuncu yüzyılda tüccarlar dikkate değer miktarda alındıÇin’den İngiltere’ye taşınan çay ticaretinden elde edilen kazanç. Bu ürünün özelliği, zorla işlem gören tüccarların tüm kokularını hafifleten ve emen eski bir geminin kullanılmasını terk etmek zorunda kalıyor, taşımacılık neredeyse bir yıl sürecek. Uzun süreli taşımacılık, ürünün kalitesini olumsuz yönde etkiledi. Yelkenli ekiplerinin en kısa zamanda teslim etmeye çalıştıkları en yaygın mal olan çay olduğu için, taşıyıcı gemilere çay makası deniyordu. En hızlı gemiler aslında yelkenlerle donatılmıştı. İngilizce’den çeviride, kesme makinesi gelişmiş yelkenli kolları olan bir gemidir. Zamanla, geminin verileri buharlı motorlarla donatılmaya başlandı, ancak arkasındaki “çay kesme makinesi” adı sabitlendi.

öykü

Başlangıçta, çay makası (en hızlı yelkengemiler) Baltimore’da inşa edildi. Onların hedefi kölelerin ve kaçakçılığın taşınmasıydı. Seleflerinin aksine, gemi, geleneksel yelkenli gemilerle karşılaştırıldığında, oldukça büyük olan yelkenlerle donatılmıştı. Ayrıca, yeni yelkenli teknenin gövdesi keskin hatlar ve artan stabilite ile karakterize edildi. Azaltılmış hacminin ve artan hızın, çay makası sahiplerinin sahip olduğu ayırt edici özellikleri vardır.

En hızlı gemiler çokPahalı. Böyle bir yelkenli ya da tüzük kurmak için çok fazla finansal yatırım yaptı. Ancak, her çay kesme makinesinin sahip olduğu yüksek hız nedeniyle (gemilerin fotoğrafları makalede sunulmuştur), yatırılan paranın tamamı bir uçuş için tamamen ödenmişti.

çay makası Bu çok popüler nedeniyle mümkün olduzaman yarışları. Gemi sahipleri genellikle çok büyük miktarlarda bahis yaptılar. İlk gelen teknenin mürettebatı, ikinci veya üçüncü gelen mürettebattan birkaç kat daha fazla para aldı. Böylece, maddi tazminat her takım için iyi bir teşvik oldu. Tüccarlar, orijinal kokusuyla malları aldı.

Baltimore gemileri yelken

Baltimore gemileri ilk aradıçay makası yaratıldı ve hangi brigantine uskuna. Amerika’da en hızlı yelkenli gemileri kurulmaya başladı. Geliştiriciler, gemiyi sert direklere eğimli çok büyük yelkenlerle donattılar. Rig ölçüde onların rüzgârlama kaybı artar hangi bir Marsilya ve vaterseyley geminin kontrolünü kolaylaştırmak sağlayan bölünmüş yanı sıra studdingsail oluşuyordu.

Çay makası altın çağ

Yüksek hızlı yelkenli gemiler inşa edilmeye başlandı.1820 yıl. Birkaç on yıldır yoğun olarak gelişti. Çay makası için altın saat 1850-1860 döneminde düştü. Bu süre zarfında birçok yüksek hızlı yelkenli tekne kuruldu. Ondokuzuncu yüzyılın sonunda, ünlü dönem bitti. Buharla çalışan motorlarla değiştirildi.

hız

Çay makası yaratıldı (en hızlıgemiler) uzunluk ve genişlik oranını kullanarak: 6 ila 1, sıradan yelkenli tekneler için kabul edilebilir olarak kabul edildi 3 (4) 1. Bu tasarım inovasyonları nedeniyle, gemi gövdeleri yüksek akıntı verilmiş, bu da dalgaları kolayca parçalara ayırmalarına olanak sağlamıştır. Sonuç olarak, on beş deniz mili, çay kesme makinelerinin sahip olduğu en uygun hızdır – en hızlı yelkenli gemiler. Bazılarının neredeyse on yedi düğümden oluşan hızları vardı (bir düğüm saatte bir deniz mili, yani 1852 metre).

Yelkenli tekneleri kim kullandı?

Yüksek hıza sahip çay kesici uygulandıdenizciler, özelleştiriciler, filibüsçiler, kaçakçılar, tüccarlar, köle gemileri ve sahil güvenlikleri. Bazıları kovalamaca kaçmak için yüksek hızlı gemiler kullandılar, diğerleri ise takip amacıyla. Zamanla, çay kesme makinası her denizcilik durumundaydı.

Gemi Thermopylae

Birçok araştırmacı, tüm yelken için inanıyorumBir çağ en iyi ve en hızlı gemiydi. Çay makası White Star Line tarafından sipariş edildi. Proje, Londra mühendisi Bernard Weymouth tarafından geliştirildi.

çay makası en hızlı Bu şirket gezme uzmanırotaları. Şirketin çalışanları bir zamanlar efsanevi Titanik’i yarattı. Şirketin sembolü kırmızı bir arka plan üzerinde beyaz bir yıldızdı. Bu sembol 1868 yılında Aberdeen kenti (İskoçya) yakınlarında başlatılan flama Thermopylae üzerinde yer aldı. Adını Thermopylae’nin gorjü şerefine kesme makinesine vermişti. Burada M.Ö. 480 yılında Yunanlıların Persler’le kanlı bir savaşı gerçekleşti.

Çay kesme makinesinin suya inişinde bulunanların hepsi yeni yelkenli tekneden çok etkilenmişti: Vücudu ideal oranlarda, koyu yeşil renkteki panolarda ve güzel beyaz direklerde vardı.

çay makası fotoğraf Mükemmel denize elverişliliği sayesindeiki yıl boyunca bu clipper, daha önce Amerikan gemisi “James Baines” tarafından kurulan rekoru kırmayı başardı: 63 gün içinde Londra’dan Melbourne’a olan mesafeyi geçti. Yelkenli tekneler için bu sonuç bugüne kadar en iyisi olmaya devam ediyor.

Yelkenli özellikleri

İngiliz tarihçi Basil’in anılarına göreLaboka, “Thermopylam” en küçük rüzgarları bile yakalamak için inanılmaz bir yeteneğe sahipti. Sonuç olarak, yanan bir mumla güvertede sakin bir şekilde yürüyebilirsiniz ve gemi hareketine yedi knot hızında devam etti.

 • Çay kesme makinesinin uzunluğu yaklaşık 65 metredir.
 • Genişliği 11 metredir.
 • Yelkenli altı buçuk metrelik bir taslak vardı.
 • Kapasite: 948 reg.t.
 • Güverte katsayısı: 0.58.
 • Bekleme kapasitesi 11 tondur.

Gemi hangi yarışlarda katıldı?

1872’de Thermopylae için rakip olduçay kesme makinası “Cutty Sark”. Yarışmanın rotası: Şangay – Londra. Bu yarışlardaki zafer Thermopylae tarafından kazanıldı. Direksiyon simidinin Kırk Sark’a takılması bu makası bir hafta boyunca gözaltına aldı. On yıl sonra, Avustralya’ya seyahat ederken iki gemi tekrar buluştu. Bu ırklarda “Cutty Sark” intikam almayı başardı.

Thermopylae olmayan iki kayıt belirleditek bir çay kesme makinesini geçmeyi başardı: Melbourne’dan Şanghay’a kadar olan mesafe, neredeyse bir ay boyunca gemiyi aştı ve Şangay ile Londra arasındaki mesafe, kesme makinesi üç ay boyunca geçti.

1887’de Thermopylae İngilizler tarafından satın alındı. Son on yıl bir eğitim gemisi olarak kullanıldı. 1907 yılına kadar, vücudu o kadar yıpranmıştı ki, geminin hizmet dışı bırakılmasına ve batmasına karar verildi. Yakında Thermopylae torpidolandı. 2003 yılında, geminin kalıntıları Lizbon yakınlarındaki sularda bulundu.

Son çay kesici

“Cutty Sark” en sonyüksek deniz taşımacılığı için dünyanın her yerinde bilinen yüksek hızlı yelkenli gemi. 1869’da yaratılan bu gemi bugüne kadar hayatta kaldı. Bu çay makası, herhangi bir gemi gibi, kendi tarihine sahiptir. İngiliz gemi sahibi John Willis’nin emriyle inşa edildi. Yelkenli gemilerin yavaş yavaş gemilerle değiştirilmelerine rağmen, John Willis en hızlı yelkenli teknenin sahibi olmak istemişti. Geminin asıl görevi Çin’den İngiltere’ye çay götürmek oldu. Siparişin üstünde, geminin ustası Hercules Linton’un rehberliğinde, şirketin “Scott and Linton” adlı çalışanı çalıştı. Yeni gemi, diğer yüksek hızlı yelkenli teknelerden farklı olarak, güçlü bir kıç ile donatılmıştı. Fırtına sırasında bu yapıcı çözüm, geminin mürettebatı tarafından başarıyla takdir edildi. Gelecekte çay kesme makinesinin gövdesinin montajını bitirmiyor, 1869’da “Scott ve Linton” şirketi iflas etti. Yelkenli inşaatı, Hercules Linton’un çizimleri kullanılarak başka bir şirket tarafından ele geçirildi.

Tasarımı ile, bu clipper için ifade ederkompozit gemiler yazın: ahşap kaplama ile kaplı bir demir set oluşur. Bu durumda, su hattının üstünde bulunan kesme makinesinin parçası için, işçiler bir kene kullandı. Su hattı altındaki geminin bir kısmı Thomas’ın ilminden (karaağaç ırkı) yapılır. Taban düzenlemesi için pirinç levhalar kullanılmıştır.

Gemi aşağıdaki teknik özelliklere sahipti:

 • “Cutty Sark” 85.4 m uzunluğundaydı.
 • Genişlik 11,2 m’dir.
 • Ana gövde 46 metreden uzun idi.
 • Geminin toplam alanı 2.985 metrekareydi.
 • Deplasman 2130 tondur.
 • Yelkenli gemi üç direk ile donatılmıştır.

Geminin gövdesi siyah boyalıydı, üzerinde iki altın çizgi özellikle güzel görünüyordu. Altın defne yaprakları süs eşyaları olarak kullanılmıştır.

çay kesme hızı Vücutta “Hindistan’ın Yıldızı” tasvir edilmiştir. Daha sonra bir daire şeklinde bir yazıt vardı: “Göksel ışık bize yolu gösterecek.” Dava, güneş ışınlarının geldiği “W” harfiyle süslenmişti – gemi sahibinin bir işareti.

1869 sonbaharında gemi yelken açmaya hazırdı. Kasım ayında, Clyde Nehri’nde başlatıldı.

Yelkenli adının kökeni

Çay makası, bu ismi aldı.Zaman çok tuhaf kabul edildi. Başlangıçta, John Willis gemisini “Deniz Cadısı” olarak adlandırmak istedi. Ancak bu isim zaten başka bir gemi tarafından kullanıldığından, gemi sahibi yelken gemisini Robert Burns’ün “Tam O’Shenter” şiirinin kahramanı olarak adlandırmaya karar verdi. İskoç Cutty Sark ile bir “kısa gömlek” olarak çevirir. İskoçya’da genellikle küçük çocukları korkan cadı denilen Nan-kısa tişörtdü. Gemi sahibinin aksine, denizcilerin geleceğin adını duyan denizciler, hevesli değildi. Bu çevrelerinde doğuştan batıl inançlar tarafından açıklanmaktadır. Denizciler genellikle Cuma günü bir yelkene gitmediler, kara kediden ve “13” sayısından korktular. Ayrıca, böyle bir ismin geminin ve ekibinin ölümüne yol açacağına inandılar. Birçok denizci, gemi sahibinden çay kesme makinesinin adını değiştirmesini istedi, ancak John Willis, gemisinin uzun ve mutlu bir kader beklediğinden emindi.

Bu cadı figürü yayın süsleri olduçay makası. Şiirde, armatör Tom’un peşinde genç bir cadı atı kuyruğu tarafından yakaladığı anı özellikle sevdi. Bu bölüm John Willis, yelkenli teknesinin pruvasına şekil vermeye karar verdi. Sıralı figür, bir at kuyruğu demetini uzanmış bir elin içine kenetleyen bir cadıdır.

 çay kesme makinesi cuti sark Tarihi boyunca, yelkenli çoğunluklaFırtınanın bir sonucu olarak cadı tekrar tekrar kafasını yitirdi ve kolunu uzattı. Denizde kaybolan figürün unsurları her defasında yeniden inşa edilmek zorundaydı. “Nan-kısa tişört” ün yeni kafaları ve elleri daha az göz kamaştı.

Yelkenli şöhreti ne getirdi?

1872’de, efsanevi bir maçta”Cutty Sark” da yelkenli gemi “Thermopylae” bir arıza oldu. Fırtına gemisi sonucunda direksiyon simidi kayboldu. Kaptan, yüzer bir çapa kullanarak gemiyi rüzgarda tutmak zorunda kaldı. Aynı zamanda, doğrudan güvertede çalışan işçiler, yedek bir direksiyon simidi yapmakla meşgullerdi. Güvertede, kuvvetli rüzgar rüzgarı ile doğaçlama bir forge içinde küçük bir forge bozuldu. O zamanlar körükleri havaya uçuran kaptanın oğlu, yanan kömürlerden neredeyse yanıyordu. Fırtına, sekiz gün boyunca durmadı, bu da dümen üretim sürecini önemli ölçüde aksattı. Demirci Henry Henderson’ın işlerini yönetdi. Daha sonra onun adı İngiliz navigasyon tarihinde aşağı gidecek.

Direksiyondaki hasar, “Cutty” kaybının sebebiydi.Sark “. Bu çay kestiricisinin “Thermopyl” den bir hafta sonra siteye ulaşması gerçeğine rağmen, yarışı terk etmemeye karar veren ve doğrudan açık denizde tamir edilmesi gereken kaptanın sertliği sayesinde hatırladı. Doğaçlama direksiyon yardımıyla mürettebat yarışa devam etmeyi ve İngilizce navigasyon tarihini girmeyi başardı.

çay kesme makineleri en hızlı yelkenli gemileri

Hızlı bir geminin diğer kaderi

Zamanla, Çin’de çay için yüzmek oldukârsız. İngiltere’deki tekstil üretiminin eksikliğinden dolayı, gemi Avustralya’dan yünü taşımak için kullanıldı. Makaslar sürekli bir fırtınaya düştü. Tüm bu direklerdeki “Cutty Sark” daki bu yolculuklardan birinde hasar görenlerin tarihinin orada bitmediği gerçeğine rağmen.

1895’te “Cutty Sark” Portekizce’yi satın aldışirket “Ferreira”. Daha sonra yelken tekrar tekrar satıldı ve yeniden donatıldı, bunun sonucunda geminin yelken silahı daha kolay kullanımlı yelkenler (barkentines) ile değiştirildi. 1922’de “Cutty Sark” Kaptan Wilfred Doumen tarafından satın alındı. Makası orijinal teçhizatına geri döndü ve kendisi sabit bir eğitim gemisi olarak kullanıldı. Bugün gemi bir gemi müzesidir ve limanı Greenwich (İngiltere) ‘de kuru bir havuz haline gelmiştir.

çay makası en hızlı gemilerdir

Sonuç

Çay kesme makinesi “Cutty Sark”, her şeye rağmenBatıl inançlı denizcilerin korkuları, en mutlu ve en başarılı gemi oldu. Okyanus tabanında bir yerde dinlenmiyor, ama Londra setinin bir süsü. Son çay kesme makinesinin ihtişamını herkes takdir edebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Back To Top