Direksiyon Sınav Tarihleri Sonunda Açıklandı Meb Ocak 2019

thumbnail

Direksiyon Sınav Tarihleri

Direksiyon Sınav Tarihleri

En Yakın Direksiyon Sınav Tarihleri Nedir?

Direksiyon sınav tarihleri 2019 yılı için MEB e-sınava geçiş yaptı ve elektronik ehliyet sınavlarından sonra direksiyon sınavları içinde randevu sistemi tamamen değişti. Artık adaylar istediği zaman e-sınava giriyor ve sınavı geçtiği gün direksiyon sınavı için randevusunu alabiliyor.

Ehliyet Teorik Sınavı Tarihleri 2019

2019 yılında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından tarihleri ve içeriği belirlenen ehliyet teorik sınavları,

 • 2019 Motorlu Taşıt Sürücü Kursiyerleri Sınavı 1 9 Şubat 2019 saat 14.00
 • 2019 Motorlu Taşıt Sürücü Kursiyerleri Sınavı 2 20 Nisan 2019 saat 10.00
 • 2019 Motorlu Taşıt Sürücü Kursiyerleri Sınavı 3 3 Ağustos 2019 saat 14.00
 • 2019 Motorlu Taşıt Sürücü Kursiyerleri Sınavı 4 19 Ekim 2019 saat 14.00
 • 2019 Motorlu Taşıt Sürücü Kursiyerleri Sınavı 5 21 Aralık 2019 saat 14.00
 • 2019 Motorlu Taşıt Sürücü Kursiyerleri e Sınavı e sınav salonu oluşturulan illerde belirli günlerde yapılacaktır.

Tarihlerini verdiğimiz bu sınavların yaklaşmasıyla başvuruları da açılacaktır. Başvuru ücretinizi T.C Ziraat Bankası, Türkiye Vakıflar Bankası, Türkiye Halk Bankası şubelerinden birine giderek yatırabilirsiniz. Ehliyet teorik sınavı ücreti KDV dahil 70 TL’ dir. Ücreti yatırdıktan sonra para yatırdığınıza dair bir makbuz almayı unutmayınız.

2019 yılında sadece e sınav yapılması planlanmaktadır. Elektronik Ehliyet Sınavıkonusunda daha detaylı bilgi almak istiyorsanız 2019 Elektronik Ehliyet Sınavı Tarihleri Nedir ve Elektronik Ehliyet Sınavı Hakkında Sık Sorulan Sorular konularını inceleyebilirsiniz.

Direksiyon Kursu ve Sınavları

Direksiyon dersleri kayıt olduğunuz kurs tarafından verilmekle birlikte her kursun minimum 2 saatlik dersi trafiğe çıkmadan verilir. 2 saatin sonunda eğitmen kişinin trafiğe çıkmaya yeterli olduğunu düşünürse o zaman trafiğe çıkılarak eğitime devam edilir.

Kişinin Alacağı ehliyetin gece sürüşünü de gerektirdiği durumlarda direksiyon kursunda eğitmen tarafından sürücü adayına gece sürüşü eğitimi de verilmelidir. Gece sürüşü eğitimi minimum 2 ders saati kadar olmalıdır ve bu eğitim akşam hava karardıktan sonraki saatlerde ya da gün doğmadan önceki saatlerde trafik akışında verilmelidir.

Direksiyon eğitimleri tamamlandıktan sonra sınava girebilirsiniz. Direksiyon sınavlarına katılım hakkının teorik sınavı geçerek elde ediyorsunuz ve sınav tarihleri de 2019 yılı için milli eğitim bakanlığı tarafından belirlenmiştir. Sınava bir kez girdikten sonra geçemezseniz buna üzülmeyin direksiyon sınavını geçebilmek için toplamda 4 adet sınava girme hakkınız var. Tabi ki girdiğiniz her sınav için yeniden ücret ödemelisiniz. Bu ücret 100TL’dir. Eğer 4 sınavda da başarısız olur, ya da sınavlara mazeretsiz bir şekilde girmezseniz o zaman direksiyon sınavına girme hakkınız kaybolur ve yeniden kursa yazılarak teorik ve direksiyon derslerini almanız, aynı şekilde teorik ve direksiyon sınavlarına yeniden girmeniz gerekir.

Direksiyon Sınavı Tarihleri 2019

2019 yılı direksiyon sınav tarihleri teorik sınavlar gibi merkezi olarak yapılmaz. Bu sınavların tarihleri bölgeden bölgeye değişir ve her bölge kendine uygun tarihleri belirler. Sınav tarihiniz için en doğru bilgiyi kayıtlı olduğunuz kurstan alabileceksiniz. Bununla birlikte Ocak ayında;

 • 5 6 Ocak 2019
 • 12 13 Ocak 2019
 • 26 27 Ocak 2019
 • 9 10 Şubat 2019
 • 16 17 Şubat 2019

tarihlerinde direksiyon sınavları yapılacaktır. Sizin Kayılı olduğunuz kurs Ocak ayı içerisindeki sınavınızın bu 3 tarihten birinde olacağını söyleyebilir. Direksiyon sınavları genellikle teorik sınavlarından 12 13 gün sonra yapılmaktadır. Şubat ayındaki direksiyon sınav tarihleri ise;

Direksiyon sınavı ücretleri 100 TL’dir. Bu ücreti gireceğiniz her direksiyon sınavı için ödersiniz ve ücreti Ziraat Bankası, Halk Bankası, İş Bankası, Türkiye Vakıflar Bankası gibi bankalara yatırabilirsiniz. Bazı kurslar direksiyon sınavı ücretlerini sizden aldıkları ücretlerle kendileri yatırıyor. Bu yüzden kursunuzla görüşmeden direksiyon sınavı ücretini bankaya yatırmamanızı tavsiye ederiz.  Eğer direksiyon sınavını geçemezseniz 100TL’ye ek olarak bir de direksiyon telafi eğitim ücretini ödemeniz gerekir çünkü kaldığınız her sınav için kursunuz size telafi dersleri verecektir. Bu derslerin sayısı her kursun kendi bünyesinde belirlenmekte olup ortalama 2 ya da 3 saattir.  Direksiyon telafi eğitim ücretleri de kurslar tarafından belirlenmektedir ve 2019 yılı için ortalama 300 ya da 500 TL ders ücretini kursunuza ödemeniz gerekir.

Ehliyet Yazılı Sınavı Tarihleri Direksiyon Sınavı Tarihleri
09 Şubat 2019 SınavıSon başvuru : 10 Ocak 2019 23 – 24 Şubat 2019
20 Nisan 2019 SınavıSon başvuru : 10 Mart 2019 4 – 5 Mayıs 2019
03 Ağustos 2019 SınavıSon başvuru : 10 Temmuz 2019 17 – 18 Ağustos 2019
19 Ekim 2019 SınavıSon başvuru : 10 Eylül 2019 2 – 3 Kasım 2019
21 Aralık 2019 SınavıSon başvuru : 10 Kasım 2019 4-5 Ocak 2020

Direksiyon Sınavı Yeri

Direksiyon sınavlarıyla ilgili tüm bilgiler size kayıtlı olduğunuz kurs tarafından verilecektir. Bunun dışında direksiyon sınavına başka bir il ve ya ehliyet kursu kapsamında giremezsiniz. Direksiyon sınavına sadece kendi kayıtlı olduğunuz kursun dahil olduğu mekan ve tarihlerde girebilirsiniz. Sınav komisyonunda da dışarıdan iki üye ile birlikte kendi sürüş eğitmeniniz yer alır.

Sınava Girmemek İçin Geçerli Özel Durumlar

Daha önce sınava bazı özel durumlar dışında 4 kez girme hakkınız olduğunu ve bu sınavlarda başarılı olamadığınız da tekrar kursa yazılmanız gerektiğini anlatmıştık. Bu 4 sınavdan birine girmeyerek bu hakkınızı daha sonra değerlendirebileceğiniz bazı özel durumlar vardır. Bu özel durumlar şunlardır:

 • Yatakta tedaviyi gerektiren sağlık durumları ve ya sınav tarihinde geçirilen operasyonlar için kişi herhangi bir sağlık kuruluşundan sınava giremeyeceğine dair yazılı ve onaylı bir belge alırsa bu durumda bir sonraki sene yapılacak olan sınavlardan birine girmeye hak kazanır.
 • Yangın, deprem gibi doğal afetleri yaşamış kişiler bu sıkıntıların sınav tarihinde olduğunu gösterir belgeyi resmi kurumlardan alarak girmedikleri sınavın yerine bir kez daha sınava girmeye hak kazanırlar.
 • Herhangi bir yakınının ölümü ya da ağır hastalığı gibi durumlarda da aynı belge çeşitli sağlık kuruluşlarından alınabilir.
 • Ulusal ya da uluslar arası düzeyde spor, eğitim, yarışma vb. alanlarda etkinliği olan kişiler resmi kurumlardan alacakları belgeyle giremedikleri sınava bir defaya mahsus tekrar girmeye hak kazanırlar.

Size anlattığımız özel durumlardan dolayı aldığınız belgeleri direksiyon sınavının yapıldığı tarihin akşamına kadar ehliyet kursunuza teslim etmelisiniz. Bu gibi mazeretlerle sınava girmediğinizde sonradan yalnızca bir kere sınava girmeye hakkınız olur.

Direksiyon Sınavı Nasıl Yapılır?

Direksiyon sınavlarında bir puan sistemi olmayıp sınava giren kişilere renklendirme sistemi üzerinden derecelendirme yapılır. Kırmızı renk kodu sayılan hatalar tek seferde yapılan hata ile sınavın başarısız olması anlamına gelen hatalardır, sarı renk kodu sayılan hatalar iki seferde yapılan hata ile sınavın başarısız olmasına neden olan hatalardır. Mavi renk kodu sayılan hatalar ise sürücünün 5 kez hata yapması ile sınavın başarısız olmasına sebep olacak hatalardır.

Direksiyon sınavı yaklaşık olarak 30 35 dakika sürmektedir. Sınavda ilk olarak araç donanımı ve içi ile ilgili sorular sorulmaktadır. Bu sınavlardan 5 tanesine yanıt veremeyenler sınav başlangıcında başarısız sayılır. Bunun dışında sınav sırasında ehliyet kemerinizi bağlamayı, aynaları ve koltuğu kendinize göre ayarlamayı unutmayınız. Bu tarz ufak ayrıntılar kolay hatırlanacakmış gibi göründüğü için çoğu kişinin dikkatinden kaçıyor ve sınavdan kalmalarına sebep oluyor. Bunların dışında sınav sırasında direksiyon hakimiyetiniz, sağa sola dönüşlerde sinyal vermeniz,  yokuşta kalkış, geri geri park etme, duraklama, takip mesafesi, geri geri sürme gibi alanlarda değerlendirilirsiniz. Aracınızda bulunan sınav komisyonu sürüşünüzü başarılı bulursa ehliyet almaya hak kazanırsınız. Size tavsiyemiz herhangi bir hatanızda paniğe kapılmamanız. Sınav sırasında başarısız olacak bir hata yaptıysanız zaten sınav komisyonu sizin araçtan inmenizi isteyecektir. Eğer araçtan indirilmemişseniz komisyon sizi sınavda başarısız saymamış demektir. Bu durumda paniğe kapılmadan hatasız bir şekilde sınavı tamamlarsanız komisyon tarafından sınavda başarılı sayılırsınız.

Direksiyon Sınav Sonuçları Ne Zaman Belli Olur?

Direksiyon sınavı sonuçları sınavdan yaklaşık olarak 1 hafta ya da 10 gün sonra açıklanmaktadır. Çoğu kişi sonuçları sınavdaki durumundan bilmekle birlikte sonuçları kayıtlı olduğunuz kurstan da öğrenebilirsiniz. Bunların dışında Milli Eğitim Bakanlığına bağlı internet sitesinde de sınav sonuçlarına ulaşabilirsiniz. Hatta bu internet sitesinde teorik sınav soruları ve sonuçları da yer almaktadır.

Sınavınız size belirlenen tarihte 8.10 ile 17.10 saatleri arasında yapılır. Sınava geç kalmamaya özen gösteriniz. Birkaç dakika bile geç kalırsanız komisyon sizi sınava almayabilir.

Size verdiğimiz bilgilerle ehliyet sınavı öncesi ve sınav sırasında dikkat etmeniz gereken hususlar, sınav ücretleri, içerikleri ve tarihleri için yaptığınız araştırmalar son bulacak. Yazımızı okuyarak ehliyet sınavlarıyla ilgili istediğiniz her türlü bilgiye ulaşabilirsiniz.

BENZER YAZILAR
 • 0
  AÖF / 11 Oca 2019

  Çekme Belgeli Araç Satın Alınır mı?

  Çekme belgeli bir araç satın alma niyetindeyseniz yazımızı sonuna kadar okuyarak, çekme belgeli araçlar hakkında aradığınız her şeyi öğrenebilirsiniz…
 • 0
  AÖF / 08 Oca 2019

  K3 Belgesi Nedir? K3 Yetki Belgesini Kimler Almalıdır?

  Taşımacılık sektörüne girmek istiyorsanız, çalışacağınız alana göre sahip olmanız gereken yetki belgelerinden biri K3 yetki belgesi olabilir. K3 yetk…
YORUMLAR

Ehliyet Direksiyon Sınav Tarihleri

18 yaşını dolduran herkes ehliyet almak için resmi başvurusunu gerçekleştirebilir. Herhangi bir sürücü kursunda teorik derslerini tamamladıktan sonra iki aşamalı olan ehliyet sınavına girmeye hak kazanır.

Ehliyet almak için yapılan sınavların ilki yazılı sınavdır. Adaylar temel motor, trafik ve ilk yardım bilgilerini ölçen 50 soruluk bir yazılı sınava girerler. İlk etap olan yazılı sınavı tamamlayan adaylar ise direksiyon sınavına girmeye hak kazanır. Direksiyon sınavında da başarılı olan adaylar ise ehliyetine kavuşma olanağı bulur.

Direksiyon sınavına girecek adaylar için hazırlanmış şu makalelere muhakkak göz atın.

Direksiyon sınav ücreti 2019

2018 yılı direksiyon sınav ücreti 100 TL olan ücret 2019 yılı için 110 tl ye yükselmiştir.

İlgili Yazı:  Ehliyet Sınav Tarihleri

Direksiyon Sınav Hakkı

Bir sürücü adayının, 4 defa direksiyon sınavına giriş hakkı bulunuyor.  1 defaya mahsus olmak üzere rahatsızlığınız nedeniyle sağlık raporunuzu kullanarak sınava girmezseniz, ilk 4 hakkınıza ek 1 hakkınız daha olur.

Direksiyon sınavından kaldım ne kadar ücret ödeyeceğim?

Kaldığınız her sınav için 110 TL sınav ücretini ödemek zorundasınız. Bu ücret 2019 yılı içindir.

Direksiyon Sınavı

2018 yılında e – sınav uygulamasına geçileceği yetkililer tarafından duyurulmuştur. Bu nedenle de henüz 2019 direksiyon sınavının tarihleri açıklanmamıştır. Çünkü elektronik ehliyet sınavı uygulamasına geçildiğinden, adaylar istediği zaman yazılı sınava ve direksiyon sınavına girmeye hak kazanacaktır. Şu an sadece seçilen pilot illerde gerçekleşen bu uygulamanın 2018 sonunda tüm Türkiye’ ye yayılacağı konusunda MEB tarafından resmi bir açıklama yapılmıştır. 2019 yılı için belirlenecek direksiyon sınavı tarihleri de bu bilgiler ışığında netlik kazanacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Back To Top