Cruise Gemide Çalışmak

thumbnail

Cruise Gemide Çalışmak

Bu yazı parlakfikirler.org adresinden alınmıştır.

Gemilerde çalışan insanlara oldum olası şaşırmışımdır. Onlarca gün saatlerce karaya ayak basmadan nasıl gemilerde seyahat edebilirler diye çok düşündüğümü hatırlıyorum. Ama zaman geçtikçe bu gemilerin ne kadar güvenli ve konforlu olduğunu okudum. Dünyanın en güzel mesleklerinden olan gemi personelliği aslında dünyanın en zor işlerinden biri de. Çünkü deniz üzerinde kocaman bir makineyi yüzdürürken bir yandan da bu geminin en ağır işlerini yapan bu çalışanlar oldukça yoruluyor.

Cruise gemiler turizm ağırlıklı olarak kullanılan ve eğlence sektöründe yerini alan seyahat gemilerinden olduğu için çalışanları da eğlence sektörüne hitap eden kişilerden seçiliyor. Her ne kadar eğlence sektörü ve turizm gemisi desek de cruise gemilerde çalışmak da sanıldığı kadar kolay değil. Cruise gemilerde çalışmayı düşünüyorsanız ve herhangi bir mesleğiniz varsa bu gemilere kolaylıkla dâhil olabilirsiniz. Uzak yol hostesliği gibi düşüneceğiniz bu sektörde eğleneceğiniz zamanlardan tutunda yorgunluktan kolunuzu dahi kaldıramayacak zamanlara denk gelebilirsiniz.

cruise gemide çalışmak için gerekenler

Cruise Gemide Nasıl Çalışılır?

Cruise gemide çalışmak aslında en başlarda size çok zor hatta imkânsız gibi gelebilir ancak çalışanlara sunulan imkânlar ve verilen ücretler sayesinde bu gemilerde çalışma fikrine ısınabilirsiniz. Cruise gemide nasıl çalışacağınızı bilmiyorsanız ilk olarak bu gemilerde sunulan hizmetleri incelemeniz gerekir. Cruise gemilerde aşçılar, kuaförler, mühendisler, marangozlar, satış elemanları gibi pek çok insan çalışır.

Cruise gemide çalışmak için üç seçeneğiniz var arkadaşlar. Birinci seçenekte Avrupa cruise gemileri, ikinci seçenekte Amerikan cruise gemileri ve son seçenekte ise cruise gemileri ile aynı hizmeti vermeye çalışan ancak daha çok orta gelirli insanlara hitap eden gemiler bulunur. En fazla kazancı Avrupa ve Amerika cruise gemilerinde kazanabilirsiniz.

Cruise gemiler genellikle tatil hayatının bir parçası olduğu için istenilen ülkelere gidilmesini sağlayan seyyar otellerdir aslında. Yani lüksün ve rahatlığın olduğu bu gemi otellerde çalışanlara yüksek maaşlar sundukları için genellikle fakir ülkelerin vatandaşları çalışmaktadır. Yani bu gemilerde çalışmaya başladığınızda milyonlarca insanla tanışabilirsiniz. Cruise gemilerde çalışmak için bu hizmeti veren gemilerin eleman ihtiyaçlarını karşılamak adına açılan ilanlara başvurabilirsiniz.

Cruise Gemilerde Çalışma Ortamı Nasıldır?

Cruise gemilerde çalışmak istediğinizde karşınıza tatil için o gemiye binmiş olan yolcular çıkacaktır. Sanki bir tatil köyündeymiş gibi hissedeceğiniz bu gemilerde denizin eşsiz görüntüsü ve tertemiz bir hava bulacaksınız. Hatta limanlara geldiğinizde çalışanlara dışarı çıkma hakkı verildiği için gemide çalıştığınıza dair alacağınız belge sayesinde şehirde rahatlıkla dolaşabilirsiniz.

• DÜŞÜK SERMAYELER İLE (2000-3000 TL) YATIRIM YAPMAK MÜMKÜN!

SANAL PARA İLE ÜCRETSİZ DENE-İlandır

Cruise gemilere farklı farklı insanlarla tanışma imkânı bulabileceğiniz gibi İngilizce, Fransızca, Arapça gibi farklı dilleri de öğrenme imkanı bulabilirsiniz. Her gece yapılan eğlence etkinliklerine katılabilir bu sayede de tatil yapmaya vakit ayırabilirsiniz. İş bilgisi de edineceğiniz bu gemilerde sizin gibi çalışan insanlardan da farklı bilgiler edinebilir ve kısa sürede mesleğinizde ilerleyebilirsiniz. Bu gemilerde pek çok ihtiyacınızı karşılayabilme imkânı bulacağınız için para harcamak zorunda da kalmayacaksınız. Kontratla birlikte 2 yakınızı ücretsiz bir şekilde tatile götürebilme gibi imkânlara da kavuşabilirsiniz.

Cruise Gemilerde Çalışmak İçin Gerekenler Nelerdir?

Cruise gemilerde çalışmayı düşünüyorsanız mutlaka bir meslek alanında bilginiz olmalı. Mesela kuaförlük ya da garsonluk gibi bir mesleğiniz varsa kolaylıkla bu gemilere alınabilirsiniz. Ancak bir meslek dalında bilgi sahibi olmanız bu gemilere alınmanız için yeterli değildir. İlk yardım konusunda da bilgi sahibi olmanız gerekir. İlk yardım kurslarına giderek bu konuda bilgi alabilir ve sertifikanızı alabilirsiniz.

cruise gemisi

Cruise gemilerde gereken bir diğer belge ise hijyen eğitimidir. Hijyen konusunda yeterli olduğunuza dair belgeniz olduğu gibi bu alanda sınanacağınızı da unutmamanız gerekir. Sadece hijyen değil ilk yardım konusunda da bir teste tutulacağınız cruise gemilerinde çalışabilmek adına günümüzde pek çok kursta eğitim verilmektedir. Bu kurslara gittiğinizde 1.500 TL civarı bir ödeme yaparak bütün bu kursları alabilir ve cruise gemilerde ihtiyacınız olacak bilgileri de edinebilirsiniz.

Cruise gemilerde çalışmak istediğinizde verilen ilanlara başvuru yapabilir ve gerekli bilgilerinizi ileterek işe başlayabilirsiniz. Sizden istenecek belgeler genel olarak şunlardır:

  • İkametgah belgesi,
  • En son öğretim kurumundan alınan diploma,
  • 20-24 arası resim,
  • Sabıka kaydı,
  • Gemi adamı olunabileceğine dair sağlık raporu,
  • Askerlikle ilişiği olmadığına ya da terhise dair belge.

Belgeleriniz ve bilgileriniz tamam olduğunda başvurunuzu yapabilirsiniz. Ayrıca pasaportunuz ve gemi çalışanı olduğunuza dair belgenizin olması sayesinde gemilerde rahatlıkla dolaşabilirsiniz.

Cruise Gemilerde Çalışanlar Ne Kadar Kazanmaktadır?

Cruise gemilerde çalışanlar en düşük 500 dolar ya da 500 Euro diyebileceğimiz bir ücret alırlar. Bugün ki dolar ve Euro fiyatlarına göre en düşük maaş bulaşıkçılarındır ve bir bulaşıkçı 1500 TL civarında almaktadır. Komiler, garsonlar ve şef garsonlar en az 2500- 4000 Euro/dolar civarı kazanmaktadırlar. Eğer eşya ya da farklı ürünler satıyorsanız 1200-2000 Euro/dolar kazanabilirsiniz. Temizlikçiler 700-1000 Euro/dolar, oda temizlikçileri ise 2500-4000 Euro/dolar kazanabilmektedirler. Bu gemilere geldiğinizde bahşiş alabileceğinizi de unutmamanız gerekir. Genellikle zengin kesimin eğlenmek için tercih ettiği bu gemilerde fazla harcamanız olmayacağı için kısa sürede çokça para biriktirebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Back To Top