ADB BELGESİ NASIL ALINIR

thumbnail

ADB Nedir? Nasıl Alınır ?
 Amatör Denizci Belgesi (ADB) Nedir? Nasıl alınır?

“Amatör Denizci Belgesi”nin kısaltması olan ADB/Certificate of Competence For Operators of Pleasure Craft

Ticari amaç olmaksızın münhasıran gezi, eğlence, spor ve amatör balıkçılık gibi faaliyetlerde kullanılan, ulusal standarda göre ölçüldüğünde boyu (LH) “2,5 metreden küçük ve 24 metreden büyük” olmayan, mülkiyeti gerçek kişilere veya faaliyet konusu su sporları olan dernek veya vakıflara ait tekneler ile bu şartlardan bir veya birkaçını haiz olmamakla birlikte, bağlama kütüğüne kayıtlı olup özel tekne ruhsatnamesi almış olan tekneleri (Özel tekneleri):

kullanmak için  Yönetmelikte aranan şartları sağlayan kişilere verilen belgedir. Ancak bu belgeye sahip olan kişiler; özel tekneleri kullanabilirler. Özel tekneler, bölge, mesafe ve zaman sınırı olmaksızın, en az ADB veya gemici ve üstü yeterlik belgesi sahibi bir kişinin sevk ve idaresinde seyreder.

ADB ile Motor Beygir Gücü 10 ve daha fazla olan özel tekneleri ve Turizm mevzuatı uyarınca belgelendirilmiş, ticari faaliyette bulunmaksızın gezi ve sportif amaçlı olarak mürettebatsız (bare-boat) kiralanan ticari yatları kiracı sıfatıyla kullanabilirsiniz.

(“Motor BG 10’dan az olan özel tekneleri kullanmak için ADB gerekmez.”)

ADB alabilmek için adayın 14 yaşını tamamlamış olması gerekir. Aday, sınava velisi/vasisi tarafından örneğine uygun düzenlenmiş noter onaylı “muvafakatname” ile girer. (16 yaşından küçük ADB sahibi kişiler, boyu 7 metreden, sürati saatte 7 deniz milinden fazla olan özel tekneleri sevk ve idare edemezler.)

 ADB Almak İçin Ne Yapmalıyım?

Bu belgeyi alabilmek için Amatör Denizcilik Federasyonu tarafından yapılan sınavlara katılmanız ve başarılı olmanız gerekmektedir.

Sınavlar duyurulan merkezlerde, tarih ve zamanda Çevrimiçi (Bilgisayarda) olarak yapılmaktadır.

Sınav başvurusu onaylanan adaylar sınav yerine ait randevu takvimindeki günlerde sınav saatini kendileri seçerler ve sınava bilgisayar ortamında girerler.

ADB sınavına giren her adaya çevrimiçi sınav sisteminde atanan en az 50 soru yöneltilir ve bunları 60 dakikada cevaplamaları istenir.

Sınavda  başarı notu 100 üzerinden 60 puandır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Back To Top