Yelken Basılması / Acemiler için

thumbnail

Yelken Basılması / Acemiler için

Bu yazı yelkenokulu.com adresinden alınmıştır.

 

Yelkenli bir teknede yelken basılmasının bazı püf noktalarını bilmek, işlerinizi oldukça kolay hale getirecektir. O yüzden bu yazımızda acemiler için kolayca yelken basma tekniklerini sırasıyla ve maddeler halinde listeledik.

 

1) Denize çıkmadan önce yelken halatlarınızı kontrol edin, hangi halatları kullanacağınızdan emin olun. Basma sırasında zaman kaybetmeyin.

2) Teknenin içinin neta olduğundan emin olun, devrilecek eşyaları kaldırın.

3) Eğer klasik ana yelken kullanıyorsanız ve lazbag varsa, fermuarını limandayken açın, denizde sallantıda açmayın.

4) Yelken basmadan önce açacağınız yeri iyi belirleyin, size çapariz verecek tekneler varsa, sığılaklar bulunuyorsa ve dar yerlerde yelken açmayın.

5) Motorunuzu yelken tamamen açılmadan ve rüzgarı doldurmaya başlamadan kapatmayın.

6) Yelken açarken teknenin başını daima rüzgara dik yapın ve motorla rüzgara karşı yol alın.

7) Rüzgara karşı giderken tek başınızaysanız, otomatik pilotu ayarlayın, değilseniz bir kişiyi rüzgara dik gidilmesi için görevlendiriniz.

8) Önce her zaman ana yelkeni basın. Havanın sert olduğunu düşünüyorsanız ve ana yelkeni basmıyorsanız, rüzgara 45 derece açı verin cenovanızı açın. Sizin için iyi seyirler, ana yelken basılması için biz devam edelim.

9) Ana yelkeni kontrol eden iskota halatını, bumbanın rahatça salınım yapabilmesi için biraz boşlayın. Bu sayede rüzgar değişimlerinde bumba kendisini ayarlayarak yelkeni doldurmadan boş tutacaktır.

10) Ana yelkeni basarken, klasik ana yelkenlerde, ana yelken yukarıya doğru çıkarken, lazybag halatlarına takılmamaları, göz ile iyice kontrol edilmelidir. Sarma ana yelkenlerde ise furlingin boş bıraktığı halatı, takılmadan ve gam yapmadan kolayca gittiğini kontrol edin.

11) Ana yelkenizi tamamen bastıktan sonra, ana yelken iskotasının boşunu alın.

12) Yelkenlerinize, ister sancaktan taraftan ister iskele taraftan rüzgar alarak doldurun.

13) Yelkenler rüzgar ile dolmadan ve tekne ilerlemeye başlamadan motoru kapatmayın. Sonrasında motoru kapatın.

14) Cenovayı açmadan önce hava durumuna bakın, hava sertse cenova arabalarını geriye alın, hava yumuşaksa ortada veya önde kullanın.

15) Rüzgara en az 60 derece açı verdikten sonra cenovanızı açın.

16) Telsizini 16. kanala ayarlayın , güneş battıysa navigasyon fenerlerini açınız.

Gevşemeyen Çarmıklar

Gevşemeyen Liftingler için…

Özellikle bakımsız kalan çarmık tellerinin lifting’lerini istenildiğine gevşetmek veya sıkmak kabusa dönüşebilmektedir. Sıcaklık değişimleri, ıslaklık, havadaki tozun birikmesi ve genleşmelerinden dolayı çoğu zaman yağlamak işe yaramamaktadır.

Bu işler için etkili yağlayıcı piyasada rahatlıkla bulunan WD40 ürünüdür. Fakat bu yağ, lifting’in içine işlemeyeceği için hiç oynamayan liftinglerde işe yaramayacaktır. Lifting’leri gevşetmenin en kolay yolu ısıtarak genleştirme yolunu kullanmaktır. Sadece gevşetmek istediğimiz lifting’i, bir ısı tabancası yardımıyla biraz ısıttıktan sonra lifting’i gevşetmek çok daha kolay olacaktır. Fakat lifting yerine, tel ısıtılmamalıdır. Aksi taktirde tel genleşeceği için gevşetmek daha zor olacaktır.

Irgatta Yük Bırakılması

Irgatta Yük Bırakmayın

Demirledikten sonra teknenize geri aldığınız çapayı elektrikli ırgat yardımıyla yerine sabitlesiniz. Birçok denizci, seyir sırasında dalgada demirin ve zincirin sallanmaması için ırgatı sonuna kadar çeker ve üzerinde yük bırakırlar.

Irgatta yük bırakılması ve zincirin tamamen gergin olması oldukça yanlış bir harekettir. Sürekli gergin kalan ırgat içindeki mili zorlar ve şekil değişikliğine sebep olabilir. Teknenin fiber yapısına sürekli yük vereceği için, esneme yapar, stress çatlakları oluşturur. Ayrıca ırgatın gevşemesi ve bırakılması zorlanabilir. Sistem kitlenebilir. O yüzden ırgatlar üzerinde yük bırakmak yerine, bir halat yardımıyla demiri bağlamanızı tavsiye ederim.

Otomatik Tramola

Otomatik Tramola Atmak

Teknelerimizde bulunan otomatik pilot elektronik sistemleri kendiliğinden tramola manevrası yapabilirler. Sizin tek bir tuş hareketinizle dümen kullanmadan dönüş yapabilirsiniz.

Otomatik pilot ile ve yelken seyri yaparken, tek bir tuş ile teknenizi 90 derece döndürebilirsiniz. Bu dönüş hareketi de tramola atmanıza yardımcı olacaktır. Otomatik pilot kontrolündeyken, dönmek istediğiniz taraftaki (+1) ve (+10) tuşlarına aynı anda birlikte basarsanız sancağa veya (-1) ve (-10) tuşlarına aynı anda birlikte basarsanız iskeleye doğru 90 derecelik bir dönüş yaparsanız.

Tek başınıza yelken seyrinde bu hareket sayesinde, rahtlıkla tramola atabilir ve cenova yelkeninin yerini değiştirme imkanı yakalarsınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Back To Top